Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Speed | 5000 rpm |
| Bag Capacity | 12 Bags |
| Refrigeration | Refrigerated |
| Bag Size | 450 ml, 350 ml |
| Max RCF | 6000 g |
| Display Type | LCD |
| Application | Hospital, Blood Bank |
| Speed Control | Microprocessor |
| Brand | VAV |
| Timer | 1-99 minutes |
| Voltage | 230 V |
| Temperature Range | -20 Deg C |
| Speed Accuracy | 5000 rpm |
| Size | 860 x 960 x 965 mm |
| Automation Grade | Automiatic |
| Capacity | 12 Blood Bags of 450 ml |
| Material | SS |
With the help of our expert team members, we have been able to provide Refrigerated Blood Bank Centrifuge.
Price Range: Rs. 300000 to 450000 per Unit