Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Bag Capacity | 48 Bags |
| Sample Type | Platelet |
| Temp Control | Without Incubator |
| Agitation Type | Orbital |
| Shelves | 9 Shelves |
| Air Circulation | Forced |
| Material | Stainless Steel |
| Motion Type | Horizontal Agitation |
| Compressor | Yes |
| Speed Range | 60–80 rpm |
| Temp Range | 20–22°C |
| Temperature Range | 22 Deg C |
| Weight | 130 kg |
| Brand | VAV |
| Capacity | 30 to 60 kg |
| Voltage | 230 V |
| Power Source | Electric |
Price Range: Rs. 20,000-35,000 Per Piece
It provides an ideal Storing environment for the Platelets. This unit Designed to maintain a stable and uniform temperature of 22.0°C, The user-friendly design includes an acrylic inner door, and see through outer door, simple calibration is possible via the control panel. This, coupled with a visual and audible alarm system, ensures that your samples are both safe and secure, but also easy to access when you need them.
Features:
Micro Controlled Temperature controller with Audio Visual Alarm for high & Low Temperature.
Display of Set and Process value.
Extra-strength non CFC refrigeration System.
The unit is mounted on castor wheel for easy mobility.
CFC Free PUF (Poly Urethane Foam) Insulation to ensure temperature stability and save power consumption.