Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Operation Mode | Electric |
| Bag Capacity | 1 bag |
| Body Material | MS Powder Coat |
| Material | MS |
| Application | RBC, Platelet, Plasma |
| Pressure Type | Adjustable |
| Mounting | Table Top |
| Weight | 4 kg |
| Brand | VAV |
| Warranty | 1 Year |
| Size | 6 x 10 x 8 inch |
| Thickness | 12 mm |
| Voltage | 230/110 V |
Heavy duti m.s. powder quoted standard size , with 12 mm clear acralic , easy to use and transfer plasma and platlet one bag to another bag.standard pressure.
Product Details:
| Operation Type | Electronic |
| Bag Capacity | 350 mL |
| Mount Type | Table Top |
| Body Material | Mild Steel |
| Usage | Blood Bank |
| Clamping Type | Automatic Clamp |
| Power Supply | 230 V AC |
| Finish | Powder Coated |
| Hight 10 inch./ weight 6 kg | Width 6 inch |
Product Details:
| Operation Mode | Manual |
| Bag Capacity | 1 bag |
| Body Material | MS Powder Coat |
| Application | Platelet, Plasma |
| Mounting | Table Top |
| Weight | 4 kg |
| Hight 8 inch | Width 6 inch |
Product Details:
| Operation Type | Manual |
| Bag Capacity | 450 mL |
| Mount Type | Table Top |
| Body Material | Mild Steel |
| Usage | Blood Bank |
| Clamping Type | Spring Clamp |
| Product Type | Manual Plasma Extractor |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | VAV Instruments |
| Color | White |
| Power Supply Range | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Grade | A Grade |
| Country of Origin | Made in India |