Product Details:
| Brand | VAV |
| Size | 1880 x 830 x 1300 mm |
| Operation Type | Electric |
| Foldability | Non-Foldable |
| Material | Mild Steel |
| Weight Capacity | 250 kg |
| Dimensions | 188 x 83 x 130 cm |
| Weight | 150 kg |
| Voltage | 230 V AC |
| Color | Blue |
| Filling Material | Foam |
| Type | Adjustable |
| Back Section Angle | 10 to 80 Degree |
| Capacity | 200 kg |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Unit |
| Brand | VAV |
| Size | 1880 x 830 x 1300 mm |
| Operation Type | Manual |
| Portability | Portable |
| Foldability | Foldable |
| Material | Mild Steel |
| Weight Capacity | 150 kg |
| Height | 290 mm |
| Filling Material | Foam |
| Type | Foldable |
| Back Section Angle | 10 to 80 Degree |
| Application | Hospitals, Clinics etc. |
| Capacity | 150 kg |
Price Range: Rs. 7500-13500 Per Unit
Folding legs and seat and back rest. Top is covered with25 mm thick PU form mattress. Adjustable removable hand support for blood transfusion from both sides. Two sectional constructions, duly covered with cushion seat.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Brand | VAV |
| Operation Type | Electric |
| Foldability | Non-Foldable |
| Material | Mild Steel |
| Weight Capacity | 250 kg |
| Weight | 120 kg |
| Voltage | 230 V AC |
| Color | Blue |
| Height | 670 mm |
| Width | 550 mm |
| Load Capacity | 130 kg |
| Application | Hospitals, Clinics etc. |
Heavy duty fully automatic remot operayed double cylinder.
Product Details:
| Power Source | Electric |
| Brand | VAV |
| Configuration Type | Couch |
| Material | Stainless Steel |
| Weight Capacity | 200 kg |
| Seat Material | PU Leather |
| Usage/Application | Hospital |
| Color | Blue |
| Application | Hospitals |
| Finishing | Stainless steel |
| Warranty | 1 Year |
| Height | 290 mm |