Product Details:
| Frequency | 50 Hz |
| Application | Clinical Purpose |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range (Degree Celsius) | 5 to 105 degree celsius |
| Brand | VAV |
| Finish | Powder Coated |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 230 V |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Sample Type | Platelet |
| Agitation Type | Orbital |
| Air Circulation | Fan-Assisted |
| Size | 18x18x16 Inch |
| Compressor | No |
| Brand | VAV |
| Temperature Range | 22 degree c |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Weight | 50 kg |
| Capacity | 48 bags |
| Door Type | Single Door |
| Maintained Temperature | 22.0 Deg C |
It provides an ideal Storing environment for the Platelets. This unit Designed to maintain a stable and uniform temperature of 22.0°C, The user-friendly design includes an acrylic inner door, and see through outer door, simple calibration is possible via the control panel. This, coupled with a visual and audible alarm system, ensures that your samples are both safe and secure, but also easy to access when you need them.
Features:
Micro Controlled Temperature controller with Audio Visual Alarm for high & Low Temperature.
Display of Set and Process value.
Extra-strength non CFC refrigeration System.
The unit is mounted on castor wheel for easy mobility.
CFC Free PUF (Poly Urethane Foam) Insulation to ensure temperature stability and save power consumption.
Product Details:
| Internal Volume | 150 L |
| Temperature Range | Ambient to 70°C |
| Air Circulation | Forced Air |
| Material | Aluminum |
| Control Accuracy | ±1.0°C |
| Controller Type | PID |
| Shape | Rectangular |
| Shelves Supplied | 3 Shelves |
| Brand | VAV |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Door Type | Double Door |
| Power Supply | 230 V AC |
| Power | 1000 W |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 230 V |
| Temperature | 0.5 Degree C |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Bag Capacity | 48 Bags |
| Temp Control | With Incubator |
| Shelves | 9 Shelves |
| Motion Type | Horizontal Agitation |
| Speed Range | 60–80 rpm |
| Temp Range | 20–22°C |
| Brand | VAV |
| Door Type | Glass Door |
| Alarm | Temp Alarm |
| Power Source | Electric |
| Depth | 650 mm |
| Height | 1000 mm |
| Internal Volume | 130 L |
| Display | Digital |
| Frequency | 50 Hz |
| Temperature | 22 Degree C |