Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Model Type | Vertical |
| Net Storage Capacity | 100 L |
| Brand | VAV |
| Voltage | 230 V |
| Temperature Range | -86 degree c |
| Capacity | 100 L |
| Power Consumption | 9 kwh |
| Weight | 210 kg |
| Body Material | Mild Steel |
| Power Supply | Single Phase |
| Compressor Type | Dual |
| 55inch hight / 120 kg | Width 26 inch . |
Ultra low freezer for laboratory purpose .its operating temp -40 to -86 deg.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Product Type | Blood Bank Refrigerator |
| Brand | VAV INSTRUMENTS |
| Capacity (Litres) | 350 L |
| Temperature Range (°C) | +2 to +8 |
| Automation Grade | Automatic |
| Display Type | LED |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Hospital |
| Model Name/Number | VIBBR60 TO 500 |
Blood bank instruments for storage blood and plasma product .
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Max Speed | 6000 rpm |
| Type | Floor Standing |
| Bag Capacity | 6 bags |
| Speed | High Speed |
| Temp Range | −10–40°C |
| Refrigeration | Refrigerated |
| Rotor Type | Swing Out |
| Bag Size | 350 ml |
| Max RCF | 6000 g |
| Instrument Type | Floor Model |
| Display Type | LCD |
| Control Type | Touch Screen |
| Sterile/ Non Sterile | Non Sterile |
| Capacity | 6 bags |
| Usage/Application | Laboratory |
| Country of Origin | Made in India |
| 36 x32x36 inch | 250 kg |
Fully automatic refrigerated blood bank centrifuge 6 bags with tuch screen.
Product Details:
| Type | Automatic |
| Product Type | Blood bank plasma transfer |
| Application | Plasma, Platelet |
| Brand | VAV Instruments |
| Throughput | 300 ml |
| Control Type | Microprocessor |
| Power Supply | 230 V AC |
| Display Type | No screen |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Hospital |
| Is It Portable | Yes |
| Frequency Mega Hertz | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Configuration | Vertical |
| Door Type | Double Door |
| Brand | VAV |
| Capacity | 300 L |
| Temperature Range | -40 degree c |
| Voltage | 230 v |
| Country of Origin | Made in India |
| 30x30x48 | 130 kg |
-40 deg freezer store of plasma and vaccine .temperature 0 to -40 deg .
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Bag Capacity | 1 bag |
| Body Material | MS Powder Coat |
| Application | Plasma |
| Mounting | Table Top |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | VAV |
| Material | Stainless Steel |
| Model Name/Number | VIPX100 |
| Country of Origin | Made in India |
| Width = 6 inch / hight = 10 inch / Length = 8 inch. | Weight = 5 kg |
| Operation Mode | Manual |
| Type | Semi Automatic |
Plasma expressar for sepration platelet from plasma bag.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operation Type | Manual |
| Bag Capacity | 350 mL |
| Mount Type | Table Top |
| Body Material | Mild Steel |
| Usage | Blood Bank |
| Clamping Type | Spring Clamp |
| Product Type | Plasma sepration |
| Usage/Application | Hospital and blood bank |
| Model Name/Number | VIPX100 |
| Brand | Vav instruments |
| Noise Level | 30 db |
Plasma expressar transfer platelet from plasma bag
Product Details:
| Operation Mode | Electric |
| Product Type | Plasma expressar |
| Bag Capacity | 1 bag |
| Body Material | MS Powder Coat |
| Application | Plasma |
| Mounting | Table Top |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Laboratory |
| Brand | VAV |
| Frequency Mega Hertz | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Semi Automatic |